Достапни линкови

Вашингтон: Критики на Хјуман Рајтс Воч за американската влада


Во најновиот извештај на Хјуман Рајтс Воч се критикува американската влада дека смислено ја користи тортурата како оружје во борбата против териризмот.,,Се чини дека извештајот е повеќе базиран врз политички мотиви отколку врз факти,, изјави портапаролот на Белата Куќа Скот Меклилан, додавајќи дека во промовирањето на човековите права Соединетите Држави прават повеќе од која и да било друга земја. Ова е петта година по ред како што Хјуман Рајтс Воч го критикува Вашингтон за парктикувањето на војната против теророт во светот.
XS
SM
MD
LG