Достапни линкови

Хелсинки: Во Финска втор круг претседателски избори


Претседателката на Финска Тарја Халонен не успеа на вчерашните избори да освои над пеесет насто од гласовите потребни за уште еден шестгодишен мандат. Затоа таа ќе мора да се појави и на вториот круг од гласањето што ќе се одржи по две недели. Нејзин противкандидат ќе биде конзервативецот Саули Нинисто.
XS
SM
MD
LG