Достапни линкови

Москва: Посета на германскиот канцелар Ангела Меркел


Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска ќе престојува во прва посета на Русија откако пред два месеца ја презеде таа функција. Меркел која течно зборува руски јазик ќе се сретне со претседателот Путин. Се очекува, двајцата државници да разговараат за снабдувањето на Германија со руски гас и за иранската нуклеарна програма. Меркел во минатата недела престојуваше во официјална посета на Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG