Достапни линкови

Лондон: Разговори за иранската нуклеарна програма


Претставници на петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите Нации, плус Германија денеска во Лондон расправаат за заедничката стратегија околу иранската контроверзна нуклеарна програма. Соединетите Држави, Британија и Франција се залагаат за седница на Меѓународната агенција за атомска енергија на која ќе биде побарано воведување санкции против Иран. Тоа засега го одбиваат Русија и Кина.
XS
SM
MD
LG