Достапни линкови

Либерија: Промовиран новиот претседател


Елен Џонсон Сарлиф на денешната свечена церемонија во Монровија, главниот град на Либерија, е промовирана за дваесет и третти претседател на таа земја. Со тоа Сарлиф стана првата жена претседател во Африка. На церемонијата, меѓу другите, присуствуваат и првата дама на Америка Лора Буш и државниот секретар Кондолиза Рајс.
XS
SM
MD
LG