Достапни линкови

Авганистан: Убиени осум милитанти


Американските и авганистанските трупи убиле 8 милитанти во одвоени борби во Авганистан. Двајца напаѓачи и еден авганистански воник загинале денеска во Пактија, а како што соопшти американската војска 6 напаѓачи биле убиени во Ургузан отако била нападната една патрола. Талибанците лансираат чести напади врз американските и авганистанските сили во оваа провинција по отсранувањето на нивниот режим на крајот на 2001 година.
XS
SM
MD
LG