Достапни линкови

Москва: Осуден нападот вез верниците во Московската синагога


Руското министерство за надворешни работи го осуди вчерашниот напад врз верниците во Московската синагога, наведувајки дека ќе продолжи да дејствува против било каква манифестација на анти-семитизам, ксенофобија или религиозна нетолеранција. Вчера 20 годишен маж нападна и рани со нож 8 верници за време на молитва. Полицијата која веднаш го уапси напаѓачот верува дека тој не е поврзан со некоја екстремна организација.
XS
SM
MD
LG