Достапни линкови

Истанбул: Ослободен Мехмед Агџа кој проба да го убие Папата


Мехмед Агџа, кој пред речиси 25 години се обиде да го убие папата Јован Павле Втори, денеска е ослободен во Истанбул. Папата јавно му прости посетувајки го во затворот, а мотивот за обидот за атентат остана мистерија. Агџа во 2000 - тата по 19 години беше помилуван од италијанските власти, но одлежа и 6 години во затворот во Истамбул за други видови криминал.
XS
SM
MD
LG