Достапни линкови

Пекинг: Две нови жртви од птији грип


Уште две лица во Кина починале како последица на птичјиот грип со што вкупно во оваа земја има пет смртни случаји од вирусот Ха Пет Ен Еден. Светската Здравствена Организација соопшти дека со последните случаји во Турција бројот на починатите во светот од птичјиот грипм изнесува 78 лица. Од друга страна зраезено е задовослтво од тоа како Турција се справува со избувнувањето на болеста. Научниците стравуваат дека птичјиот грип кој веќе достигна епидемски пропорции меѓу птиците би можел да мутира во форма која би се ширела и од човек на човек. Засега сепак тоа, според официјални извори се нема случено.
XS
SM
MD
LG