Достапни линкови

Москва: Во 2006 почеток ан изградбата на сибирско пацифичкиот нафтовод


Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Јакутија објави дека во текот на 2006 ќе започне изгрдабата на 15 милијарди долари вредниот Сибирско пацифички нафтовод. Нафтоводот ќе биде долг 4200 километри од Иркутск до Пацификот и ќе ги снабдува со нафта Кина, Јапонија, Јужна Кореја, Индонезија и Австралија. Првиот дел од нафтоводот ќе биде завршен во 2008 година.
XS
SM
MD
LG