Достапни линкови

Ван: Трето дете почина од птичји грип


Денеска во турскиот град Ван почина третото дете, девојче од истото семејство како последица на птичјиот грип. Трите деца се први човечки жртви на птичјиот грип надвор од Кина и Југоисточна Азија каде што од оваа болест починаа 70 луѓе. Децата живееа во рурална област во близина на ерменската граница и биле во допир со заразени птици.
XS
SM
MD
LG