Достапни линкови

Сеул: Телефонска линија меѓу Северна и Јужна Кореа на милитализираната граница


Северна и Јужна Кореја денеска воспоставија телефонска линија на милитаризираната граница за прв пат по 60 години. Таа ќе биде користена за јужно корејски бизнис операции во северно корејскиот град Каесонг. Во 1945 Советските трупи влегоа во регионот што подоцна стана Северна Кореја. Земјата се подели на два дела по три годишната војна во раните 50 години која резултираше со формален мировен договор.
XS
SM
MD
LG