Достапни линкови

Казахстан: Лансиран првиот сателит од европската програма Галилео


Првиот сателит на европската програма Галилео денеска е лансиран од космодромот Бајконур во Каазахстан. Сателитот Гиове А ќе ја тестира клучната технологија на Галилео сатлитски навигационен систем кој Европската Унија се надева дека ќе го распореди до 2010 година.
XS
SM
MD
LG