Достапни линкови

Индонезија: Ачех бунтовниците ја прекинуваат оружената борба


Индонезиските Ачех бунтовници денеска соопштија дека нивната војска е расформирана и оти ја прекинуваат оружената борба, во согласност со мировната спогодба што ја потпишаа во август со индонезиската влада. 30 години траеше борбата за независност на провинцијата Ачех на северот на Суматра, а во конфликтот загинаа над 15 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG