Достапни линкови

Варшава: Качињски ја презема претседателската функција од Квашњевски


Новиот претседател на Полска Лех Качињски денеска и официјално ја презеде функцијата од неговиот претходник Александар Квашњевски. Во првиот говор како претседател, пеесет и шест годишниот Качињски повтори дека негова главна задача ќе биде чистење на земјата од корупција. Кашињски беше избран во октомври, а еден месец претходно неговиот брат близнак победи на парламентарните избори.
XS
SM
MD
LG