Достапни линкови

Москва: Усвоен законот за невладините организации


Руската Дума денеска го усвои законот со кој се ограничуваат активностите на невладините организации. Според поддржувачите, законот ќе придонесе за поефикасна борба против тероризмот. Невладините организации пак сметаат дека со законот нивната работа во Русија станува невозможна, бидејќи се предвидува затворање на секоја организација која ќе ја критикува руската власт.
XS
SM
MD
LG