Достапни линкови

Сиднеј: Засилено обезбедување на плажите заради спречување расни немири


Австралиската полиција денеска го засили обезбедувањето на плажите во Сиднеј, во рамките на безбедносната операција со која би требало да се спречи повторување на расните немири од минатата недела. Полицијата стравува од нови немири бидејќи пронашла ножеви во автомобилите, а преку мобилните телефони биле испраќани пораки на омраза. Синоќа во Сиднеј биле мобилизирани повеќе од 1500 полицајци. Полицијата соопшти дека запленила оружје и уапсила неколку лица.
XS
SM
MD
LG