Достапни линкови

Брисел: Лидерите на ЕУ ги осудија ставовите на иранскиот претседател за Израел


Лидерите на Европската Унија и формално ги осудија ставовите на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат во врска со Израел, а Иран го предупредија и дека изминува времето за дипломатско решение на кризата со нуклеарната програма на Техеран. Во заедничката изјава од самитот во Брисел се истакнува дека Иран треба да и се приклучи на меѓународната заедница во напорите за решавање на израелско – палестинскиот конфликт.
XS
SM
MD
LG