Достапни линкови

Казахстан: Пуштен во употреба нафтовод до Кина


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев денеска свечено го пушти во употреба нафтоводот до Кина. Изградбата на нафтоводот во должина од илјада километри чинеше околу 700 милиони долари и е заедничка инвестиција на државните компании за енергија на Казахстан и на Кина.
XS
SM
MD
LG