Достапни линкови

Багдад: Ирачаните гласаат на парламентарните избори


Десетици илјади ирачани кои живеат во странство веќе гласаа на првите парламентарни избори во нивната земја по отстранувањето на Садам Хусеин. Инаку, изборите за двесте седумдесет и пет члениот парламент во Ирак ќе се одржат утре. Во меѓувреме, американскиот државен секретар Кондолиза Рајс ја обвини меѓународната заедница поради тоа што го бојкотира судењето против Садам Хусеин.
XS
SM
MD
LG