Достапни линкови

Калифорнија: Егзекутиран Стенли Туки Вилијамс, поранешен лидер на банда


Поранешниот лидер на банда Стенли Туки Вилијамс денеска беше егзекутиран со инекција во затворот Сен Квентин во Калифорнија. Вилијамс е усмртен поради убиство на 4 луѓе за време ан грабеж во 1979 година. Гувернерот на Калифорнија Арнолд Шварценегер ја одби петицијата за милост и апелот на судиот во последната минута. Овој случај предизвика широки дебати за можноста од избегнување на смртната казна. Подржувачите на Вилијамс сметаа дека тој се искупил со пишување на книги за деца во кои ја објаснува опасноста од бандите.
XS
SM
MD
LG