Достапни линкови

Кина: Тројца демонстранти убиени за време на минатонеделните протести


Тројца демонстранти биле убиени од полицијата за време на минатонеделните протести во Кина. Како што јавуваат кинеските медиуми, уапсено е лицето кое дало наредба за нивно убивање. Луѓето биле убиени за време на протестниот марш поради недостиг на компензација за земјата што ја изгубиле за изградба на електрана. Според очевидци, дваесеттина демонстранти биле убиени.
Министерот за надворешни работи во Кина изјавил дека кинескиот народ ги ужива сите права и слободи во согласност со законот.
XS
SM
MD
LG