Достапни линкови

Букурешт: Нов случај на птичји грип во Романија


Во Југоисточна Романија откриен е уште еден случај на птичји грип, соопчти Националната ветеринарна служба. Вирусот Х5Н1 е откриен кај една кокошка, но се наведува дека има уште случаи кои се позитивни на овој вирус. Селото во кое е потврдено присуството на птичји грип е ставено во карантин.
XS
SM
MD
LG