Достапни линкови

Пекинг: 16 загинати во рударска несреќа во југозападна Кина


Во рударска несреќа во југозападна Кина загинале 16 рудари, јави Ксинхуа. Кинеските рудници се најнебезбедни во светот. Само минатаат година, според владата во Пекинг загинаа 6 илјади рудари. Независните проценки говорат и за многу повисока бројка од 20 илјади рудари.
XS
SM
MD
LG