Достапни линкови

Киев: Самит меѓу Украина и Европската Унија


Европската Унија на Украина и го додели статусот пазарна економија на денешниот самит во Киев кој изутрината го отвори Украинскиот претседател Виктор Јукашенко. Со тоа ќе биде олесната трговијата, а ќе им се помогне и на украинските производители да ги одбегнат анти-дампинг царините во иднина. Ова е прв самит на Јукашенко и лидерите на Европската Унија една година по портокаловата револуција.
XS
SM
MD
LG