Достапни линкови

Пекинг: Најмалку 68 загинати во експлозија во рудник за јаглен


Најмалку шеесет и осум луѓе загинале и седумдесет и деветмина се водат како изчезнати по експлозијата во еден рудник за јаглен во североисточна Кина. Во моментот на експлозијата рудникот работело околу двесте и дваесет рудари. Се верува дека до експлозијата дошло поради неисправната венталиција во рудникот.
XS
SM
MD
LG