Достапни линкови

Багдад: Хусеин денеска повторно пред судот


Поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин денеска повторо се појави пред судот во процесот што се води против него и против уште седумина негови соработници. Тие се обвинети за масакрот на сто и четириесет и осум шиити во селото Дуџаил во осумдесетите години од минатиот век. Судењето почна на деветнаесетти минатиот месец, но беше одложено за денеска по барање на адвокатите на обвинетите со цел да ја подготват одбраната на нивните клиенти.
XS
SM
MD
LG