Достапни линкови

Барселона: Дводневна конференција на ЕУ и некои од нејзините медитерански соседи


Европската Унија и некои од нејзините медитерански соседи, во Барселона го започнуваат дво-дневниот самит посветен на унапредувањето на економската и анти-терористичката соработка. Но, успехот на самитот е доведен во прашање поради тоа што од 9-те поканети лидери на земјите од Северна Африка и Блискиот Исток, пристуството го потврдија само турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган и палестинскиот лидер Махмуд Абас. Лидерите на Египет, Алжир, Израел, Јордан, Либан, Тунис и Мароко го откажаа учеството на самитот.
XS
SM
MD
LG