Достапни линкови

Газа: Официјално отворање на граничниот премин меѓу Газа и Египет


Денеска официјално е отворен граничниот премин меѓу Појасот Газа и Египет, кој е под палестинска контрола, со што палестинците за прв пат од 1967 година, ќе можат слободно да патуваат. Преминот Рафа засега ќе биде отворен 4 часа дневно и со контрола на посматрачи од Европската Унија. За време на израелската окупација, на овој граничен премин имаше долги редици поради ригорозните контроли што ги спроведуваа израелските сили за безбедност.
XS
SM
MD
LG