Достапни линкови

Кина: Стотици селани евакуирани по загадување на реката Сонгхуа


Стотици селани се евакуирани во североисточна Кина по експлозијата во петрохемиска фабрика од која се испуштени во реката Сонгхуа 100 тони отровни хемикалии. Поради приближувањето на хемикалиите кон рускиот Хабаровск регион гувернерот Владимир Попов најави дека ќе воведе итна состојба иако тие се уште не навлегле на руска територија.
XS
SM
MD
LG