Достапни линкови

Ерусалим: Ариел Шарон формира нова партија


Израелскиот премиер Ариел Шарон формира нова партија, која е регистрирана под името Кадима, односно Напред. Изборниот слоган на партијата е Шарон, - цврст лидер за мир. Ариел Шарон, кој останува премиер до предвремените избори закажани за 28-ми март, ја напушти неговата Ликуд партија поради критиките за израелското повлекување од Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG