Достапни линкови

Тел Авив: Израел се подготвува за предвремени избори


Израелските законодавци го комплетираат процесот за распуштање на парламентот со цел одржување предвремени избори најверојатно во март идната година. Вчера премирот Ариел Шарон соопшти дека ја напушта неговата Ликуд Партиоја за да формира нова, со која ќе го продолжи мировниот процес со палестинците. Шарон смета дека изгубил премногу време во расправа со тврдокорните членови на Ликуд кои и натаму се лути поради повлекувањето на Израел од Газа.
XS
SM
MD
LG