Достапни линкови

Берлин: Ангела Меркел прва жена канцелар на Германија


Германскиот Бундестаг денеска ја изгласа новата влада на чије чело е Ангела Маркел прва жена канцелар во историјата на Германија. Меркел ја презема должноста два месеци по тесниот изборен резулат и неопходната коалиција на нејзините конзервативци со социјал демократите на Герхард Шредер. Коалицијата има мнозинство од 397 од 614 те места во Парламентот.
XS
SM
MD
LG