Достапни линкови

Киев: Одбележување на првата годишнина од Портокаловата револуција


Во Украина се одбележува првата годишнина од Портокаловата револуција која довде до промена на стариот режим и изборот на Виктор Јушченко за претседател. Тој во интервју за Ројтерс се обиде да ја надмине разочараноста кај дел од Украинците поради неуспехот на неговата влада да го подобри стандардот и да се бори против корупцијата. Јушченко очекува победа на неговите сојузници на изборите во Март идната година со цел да има мнозинство во парламентот и владата.
XS
SM
MD
LG