Достапни линкови

Пекинг: Од почетокот на годинава 21 жариште на птичји грип


Кина денеска соопши дека од почетокот на годинава регистрирала 21-но жариште на птичји грип, со оценка дека иако поголемиот дел од нив се ставени под контрола, ситуацијата е сериозна. Досега од птичјиот грип во Кина угинале 144 илјади кокошки, пилиња и друга живина, а над 21 милион биле усмртени.
XS
SM
MD
LG