Достапни линкови

Приштина: Косовскиот парламент за резолуцијата за независност


Собранието на Косово на денешната седница ќе ја разгледа резолуцијата со која се потврдува волјата на граѓаните на Косово да имаат независна и суверена држава. Во меѓувреме, претставници на србите најавуваат дека таквиот документ, доколку биде усвоен, веднаш ќе биде поништен од страна на шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен.
XS
SM
MD
LG