Достапни линкови

Турција: Пуштен во употреба подводен гасовод кој е лоциран под Црното море


Денеска ќе биде пуштен во употреба најдлабокиот подводен гасовод во светот. Нафтоводот е инсталиран на две илјади метри под површината на Црно море и преку него ќе се спроведува гас од Русија. На отворањето присуствуваа турскиот и италијанскиот премиер Реџеп Таип Ердоган и Силвио Берлускони и рускиот претседател Владимир Путин.
XS
SM
MD
LG