Достапни линкови

Птичјиот грип и северно корејската нуклеарна програма на врвот од агендата


Американскиот претседател Џорџ Буш во рамките на повеќе дневната азиска турнеја престојуваше во Јапонија, а ќе ги посети и Јужна Кореја, Кина и Монголија. Буш ќе уќествува и на самитот на АПЕК на кој се очекува лидерите да изразат подршка на разговорите за слободна трговија и да ја промовираат соработката во борбата против птичјиот грип.

Буш пристигна во Азија со богата агенда. Слободната трговија, можната пандемија на птичјиот грип, северно корејската нуклаеарна програма. Самитот на АПЕК ќе се одржи на 18 и 19 ноември. Се очекува 21 земја членка на АПЕК да се согласат да ги подржат преговорите за слободна трговија со Светската Трговска Организација односно министерскиот состанок кој треба да биде одржан следниот месец. Соработката и во врска со птичјиот грип е клучно прашање на бушовата администрација, вели Елизабет Економи која ги предводи азиските студии на Њујоршкиот Совет за надворешни односи.

„Сметам дека има чувство кај администрацијата која сака да се обезбеди дека земји како Кина и Виетнам каде што транспарентноста и сигурноста не се 100 проценти гарантирани, дека ќе има суптилен притисок тие да се охрабрат да сфатат дека последиците од нивните акции се значајни за останатиот дел од Азија и светот. “

На самитот на Апек ќе се дискутира и за заштата на регионот од тероризмот и ширењето на оружјето за масовно уништување. Американскиот претседател турнеата ја започна со посеетата на Јапонија рефирмирајќи го сојузништвото со оваа втора земја донатор на Ирак и Авганистан по Соединетите Држави. На 19 ти Буш ја започнува дводневната посета на Кина касде што според неговиот советник за национална безбедност Стивен Хедли, лично на претседателот Ху Џинтао ќе му ја пренесе пораката за демократски и социјални реформи.

„Претседателот Буш ке го сподели своето видување дека се додека претседателот Ху ја турка својата визија за нирен развој, ќе види дека поголемите индивидуални и религиски слободи ќе го засилат просперитетот на неговата земја. Тоа е амбициозна визија за Кина која претседателот се надева дека ќе биде применувана “

Имено Буш ден пред турнеата се сретна со Далај Лама тибетанскиот духовен лидер во егзил. Пред една недела американската администрација изрече мислење дека постоји загриженост за кршењето на религиозните слободи во Кина. Во Пекинг ќе се водат еразговори и за други мултилатерални и билатернални прашања.
XS
SM
MD
LG