Достапни линкови

Хунан: Птичји грип кај дете


Кај едно девет годишно дете во јужната кинеска провинција Хунан, како што изјавија тамошните власти, било откриено присуство на птичји грип. Агенциите јавуваат дека во тек биле тестови врз основа на кои треба да се утврди дали станува збор за грипот Х пет Н еден. Доколку наводите бидат потврдени, тогаш тоа ќе биде прв случај на на таа болест кај луѓето во Кина. Во изминативе триесетина дена во Кина се регистрирани десетина жаришта на птичјиот грип.
XS
SM
MD
LG