Достапни линкови

Тел Авив: Собир во знак на сеќавање на Јицак Рабин


Повеќе од сто илјади луѓе, се собраа синоќа во Тел Авив, во рамки на одбележувањето на 10 годишнината од убиството на израелскиот премиер Јицак Рабин. Собирот се одржа на плоштадот каде Рабин беше убиен, со потсетување на неговиот последен говор против насилството на 4 ноември 1995-тата година, по кој беше убиен од страна на двајца радикални израелци, кои се спротивставуваа на неговиот мировен договор со палестинците од 1993-та година. На церемонијата присуствуваше и поранешниот американски претседател Бил Клинтон.
XS
SM
MD
LG