Достапни линкови

Либерија: Земјата ќе добие прва жена претседател


Либерија, како што јавуваат агенциите, ќе стане првата африканска земја со жена претседател. Станува збор за Елен Џонсон Сирлиф, поранешен економист во Светската Банка која на изборите во Либерија добила околу шеесет проценти од гласовите. Нејзиниот опонент, поранешниот фудбалер Жорж Веа изјави дека имало изборни нерегуларности, а неговите приврзаници најавија протести.
XS
SM
MD
LG