Достапни линкови

Аман: Ал Каеда ја презема одговорноста за нападите


Ал Каеда ја прифати одговорноста за трите бомбашки самоубиствени напади врз меѓународните хотели Радисон, Хајат и Дејз ин во Аман во кои најмалку 57 лица загинаа, а 115 се ранети. И покрај тоа што во хотелите има најмногу странци, за повеќето од жртвите се верува дека се јорданци. Нападите ги осуди меѓународната заедница. Генерлниот секретар Кофи Анан ги откажа плановите во четврок да го посети Аман.
XS
SM
MD
LG