Достапни линкови

Вашингтон: ЦИА истражува евентуално течење на информации за тајните затвори


Неколку новински агенции јавија дека Американската разузнавачка агенција ЦИА ги презела првите чекори кон истрагата за евентуалното течење на информации за можни тајни затвори во Источна Европа. Според неименувани извори, ЦИА испратила извештај до минстерството за правда за написот во Вашингтон Пост. Администрациојата на претседателот Џорџ Буш одби да ја демантира или потврди информацијата ,според која, важни членови на Ал Каеда се испраќани во тајни затвори во Источна Европа.
XS
SM
MD
LG