Достапни линкови

Канбера: Уапсени 17 осомничени за подготовка терористички напади


Австралиската полиција уапси 17 лица, осомничени за подготовка на терористички напади, меѓу кои и еден муслимански свештеник. Околу 450 специјалци, со подршка на хеликоптери, учествувале во акциите во Сиднеј и во Мелбурн за апсење на осомничените. Премиерот Џон Хауард изјави:

Меѓу луѓето што се уапсени, некои ќе бидат обвинети за подготовка на терористички акти.

Полицијата одби да коментира кои би биле целите на нападите.
XS
SM
MD
LG