Достапни линкови

Азербејџан: Победа на владеачката партија


Според офиоцијалните резултати од 85 насто пребројани гласови на вчерашните избори во Азербејџан победник е владеачката партија Нов Азербејџан која би требало да освоји околу половината од вкупно 125 те места во парламентот Мили Меклис. Главната опозициона партија Слобода се очекува да освоји 13 места. Другите места во парламентот се очекува да ги добијат независни кандидати и помали партии. Според опозицијата изборите се наместени. Оценката на ОБСЕ се очекува попладнево.
XS
SM
MD
LG