Достапни линкови

Либан: Повикани шест сириски претставници во истрагата на ОН за убиството на Харири


Шефот на истражниот тим на ОН Детлев Мехлис, во врска со убиството на поранешниот либански премиер Рафик Харири, повика на разговор шестмина функционери од сириската безбедносна служба, вклучувајќи и близок роднина на актуелниот претседател на Сирија Башер Асад. Во извештајот на ОН од минатиот месец беше посочено дека во убиството на Харири биле вмешани либиски и сириски претставници. Сирија ги отфрли ваквите наводи.
XS
SM
MD
LG