Достапни линкови

Вашингтон: Американските и европските дипломати за Косово


Американските и европските дипломати ја потврдија својата намера да имаат централна улога во постигнувањето на статусот на Косово, признавајки ја истовремено водечката улога на пратеникот на Обединетите Нации Марти Ахтисари. Портпаролот на Стејт Департментот Шон Мекормак зборувајки ден по вечерата во Вашингтон на членките на Контакт групата изјави дека иднината на Косово мора да придонесе за стабилноста на Балканот додека регионот напредува кон евро атланските интеграции.
XS
SM
MD
LG