Достапни линкови

Киргистан: Најмалку 18 затвореници убиени во немири


Најмалку 18 затвореници се убиени во денешните обновени немири во затворот во Киргистан. Како што јавуваат новинарите на Слободна Европа од Бишкек, специлајлните сили и чуварите отвориле оган за да го совладаат бунтот. Во овој затвор број 31 на 20 октопмври за време на заложничката криза беше убиен пратеникот Туничбег Акмабатиев. Тоа предизвика протести во Бишкек и други градови во Киргистан. Се јавува дека и во други затвори има насилство и штрајкови со глад на затвореници. Киргистанскиот минисер за правда Марат Каиупов пак изјави дека ситуацијата се смирила во сите затвори.
XS
SM
MD
LG