Достапни линкови

Москва: Сеќавање за жртвите од Советската ера


Денеска во Москва и повеќе други градови во Русија ќе биде одржана церемонија во знак на сеќавање на жртвите од политичката репресија за време на Советската ера. 30 октомври во Русија е официјален ден за сеќавање на жртвите од советската репресија која заврши со смртта на Јозеф Сталин, а чии жртви беа околу 4 милиони луѓе, од кои 800 тини илјади беа погубени.
XS
SM
MD
LG