Достапни линкови

Букурешт/Софија: САД ќе испратат 5000 војници во базите во двете земји


Американската армија планира следната година да испрати околу пет илјади војници во Бугарија и Романија во рамки на планот за разместување на повеќе воени бази во Источна Европа. Џефри Левин заменик американски амбасадор во Бугарија изјави дека околу 2 700 војници ќе бидат сместени во Бугарија, а 2 300 во Романија. Претходно, романскиот претседател Трајан Басеску изјави дека речиси се завршени преговорите за разместувањето на американски воени бази во таа земја.
XS
SM
MD
LG